Preklady a tlmočenie

Naše služby: 
Pre klientov ponúkame aj odborné tlmočenie, preklady. Ponúkame aj pečiatku oficálneho prekladateľa registrovaného priamo v maďarskej republike.
Informácie (Slovensky/Maďarsky): +36 303599931

Pozemky Hegyeshalom


TOP Ponuka

Susedia info

Desať rokov v únii: maďarské pohraničie je splnený sen o lacnom bývaní

Desať rokov v únii: maďarské pohraničie je splnený sen o lacnom bývaníNa vynovenom detskom ihrisku v maďarskej dedinke Bezenye pár kilometrov od Bratislavy sa každé ráno stretávajú štyri slovenské mamičky s deťmi. Ani jedna z nich nehovorí po maďarsky, napriek tomu sa rozhodli presťahovať do pohraničnej dediny. „Nie je to až taký problém, v dedine žije aj chorvátska menšina. Naše deti tu chodia aj do škôlky, učiteľka sa s nimi dohovorí po chorvátsky,“ hovorí Eva, matka na materskej, ktorá tu žije už sedem rokov. Väčšina miestnych Slovákov dochádza za prácou do Bratislavy. Dve z matiek na ihrisku sú učiteľky, ich deti budú chodiť do školy za hranicu. Bezenye pôsobí ako tradičná dedina so starými domami, kostolom, jednými potravinami a krčmou. Navigačné tabuľky a nápisy na obchodoch sú však v maďarčine, slovenčine aj chorvátčine.
Z panelákov Bratislavy

Dedinky v pohraničí Rajka – 864 Slovákov s trvalým pobytom, ale predpokladá sa, že je tam o 1 000 Slovákov viac – spolu tam žije 2597 obyvateľov Bezenye + Paprét – približne 284 Slovákov (odhad) – spolu tam žije 1377 obyvateľov Dunakiliti – 270 Slovákov – spolu 1884 obyvateľov Hegyeshalom – 394 Slovákov – spolu 3511 obyvateľov

Eva s manželom sa sem presťahovali hneď po svadbe. Predtým obaja bývali u rodičov v bratislavských bytovkách. V Bratislave a okolí bolo všetko predražené, Bezenye ich dostal na nízku cenu. „Kúpili sme si starší dom so záhradou, ktorý sme si postupne zrekonštruovali,“ hovorí Eva. „Keď sme potrebovali niečo vybaviť alebo zohnať, napríklad murára alebo maliara, nebol to problém. Domáci sú veľmi ochotní a pomôžu.“ Po maďarsky nehovorí ani jeden člen rodiny, ale dohovoria sa rukami-nohami. Slováci v Bezenye fungujú ako komunita napriek tomu, že ich domy sú roztrúsené po celej dedine. Každý piatok sa stretávajú v miestnej krčme. Matky sa sťažujú len na zlú dopravu. Bezenye a Bratislava nie sú prepojené autobusmi, treba prestupovať. Ak nemáte auto, cesta môže trvať aj vyše troch hodín. „Máme iba jedno auto, čo býva problém. Farebná Rajka Oveľa známejšia pre Bratislavčanov je susedná Rajka. To je iný typ dediny. Za príjemnou maďarskou dedinou so starými rodinnými domami, obchodmi, poštou či čárdou je tabuľa s preškrtnutým názvom Rajka a za ňou iný svet. Na každej strane cesty nová štvrť domov. Obe pripomínajú americké predmestie, miestami stavenisko. Domy sa na seba podobajú, každý je však trochu iný, hýria rôznymi farbami. Simona, matka na materskej, hovorí, že do Rajky prišli z paneláku v Petržalke. „Máme príjemných susedov, takže s nimi občas trávime čas.“ Len v tejto štvrti býva vyše 220 rodín. Je to tiež také sídlisko, ale v rodinných domoch. Na rozdiel od Bezenye odtiaľ jazdí do Bratislavy priamy autobus.

Záujem aj v starej Rajke, tu sú domy väčšie aj s väčšími pozemkami. Ako nám podala pani Eva "My sme nechceli byť ako v paneláku a chýbal nám priestor, máme desať árov..." Do Bratislavy chodí stopom " Vždy mi zastaví niekto známi, už ma poznajú a naspäť idem autobusom"

Výber z ponuky v starej časti Rajky:
Rodinný dom v Rajke - 3 bytové jednotky - 130000,- €
Rodinný dom v Rajke pri žel. stanici na 956m2 pozemku - 84000,- €

Stránku sponzoruje reklama

Realitná kancelária - Rajka, Hegyeshalom, Bezenye

Ponuka domov, bytov, pozemkov v Rajke a okolíPonuka domov, bytov, pozemkov v Rajke a okolí: 

Volajte teraz!

+421/903 360 646 
+36 30 35 999 31 

Slovenský TV magazín Domovina

Navigácia Nachádzate sa tu: www.rajka.eu Susedia info Desať rokov v únii: maďarské pohraničie je splnený sen o lacnom bývaní