Preklady a tlmočenie

Naše služby: 
Pre klientov ponúkame aj odborné tlmočenie, preklady. Ponúkame aj pečiatku oficálneho prekladateľa registrovaného priamo v maďarskej republike.
Informácie (Slovensky/Maďarsky): +36 303599931

Pozemky Hegyeshalom


TOP Ponuka

Susedia info

Časť strednej vrstvy si stále kupuje domy a pozemky v Maďarsku

Pár minút autom do Hegyeshalomu a RajkyPred domami v maďarskej Rajke a Hegyeshalome stoja autá s bratislavskými značkami. "Presťahovali sme sa z Bratislavy do Maďarska v januári. Je tu príjemne, domy sú niekoľkonásobne lacnejšie ako v Bratislave," hovorí domáca Dana Grelnetová. Je na materskej a práve k nej prichádza sestra z neďalekých Rusoviec, ktoré sú na slovenskej strane hranice.

Pár minút autom

Rajka je posledná (prvá) maďarská dedina pred hranicami so Slovenskom. Cesta autom na kraj Bratislavy trvá necelých desať minút vrátane prejazdu hraničným priechodom.
Do pohraničia čoraz častejšie jazdia na obhliadky Bratislavčania, ktorí si tu chcú kúpiť dom a presťahovať sa do Maďarska. Dôvodom je cena. Dom so záhradou sa dá v Hegyeshalome kúpiť od od 55000, čo je cena malého bratislavského panelákového bytu.

Časť strednej vrstvy si stále kupuje domy a pozemky v Maďarsku

100 rodín za rok

Alföldi Ferencné z obecného úradu v Rajke hovorí, že za posledný rok si v dedine zatiaľ kúpilo pozemky alebo domy 150 slovenských rodín. "Väčšinou sú z Bratislavy. Najmenej dvadsať rodín už býva, ďalší si prerábajú domy alebo stavajú nové," hovorí. V Hegyeshalome je to podobné, tam je výhoda, že pozemky sa predávajú od 30,- € (v prípade záujmu o lacný pozemok s IS volajte číslo 0915272027)

Ceny služieb

Ceny za elektrinu a vodu sú porovnateľné, plyn je v Maďarsku trochu lacnejší. Celkové náklady na bývanie sú porovnateľné so slovenskými. Káblovka sa rieši cez satelit SKYLINK, DIGI, MAGIO SAT, FREESAT od UPC, ORANGE SAT a terestriálne DVB-T. Internet je najvýhodnejší a najstabilnejší cez SATELIT-KFT a VIDANET. Cenovo porovnateľný internet s Bratislavou. Amatérsky sa v Rajke dá riešiť internet aj cez WIFI HM-NET.

Dostať hypotéku od slovenskej banky je problém, pretože ručenie nehnuteľnosťou v zahraničí neakceptujú. Maďarské banky by hypotéku poskytli, ale vybavovanie je zložitejšie a hypotekárne úvery sú drahšie ako u nás, ale je to možné.

Rajka a Hegyeshalom pripravujú nové uliceNové ulice

"V Rajke, Hegyeshalome a Dunakiliti pribúdajú ulice - najviac rodinných domov stavajú Slováci. Väčšina Slovákov nie je v pohraničí prihlásená na trvalý pobyt. Napríklad pre poštu majú adresy trvalého bydliska u príbuzných v Bratislave. "Ako majitelia domov platia miestne dane, čo je štyritisíc forintov ročne (okolo 12,- €)."


Hromadná doprava

Slováci sú v pohraničí spokojní. Ak nechcú ísť do Bratislavy cez Petržalku, môžu využiť diaľnicu, ktorá vedie kilometer od dediny. Hromadná doprava je vyriešená linkou 801. "Vlak pokračuje z Rajky do Hegyeshalomu (Levélu, Mosonmagyarováru).

Pripravujú sa na ďalších

Obecné úrady sa pripravujú na príchod ďalších rodín z Bratislavy. "O väčšinu nehnuteľností majú záujem Slováci. Kto by chcel väčší pozemok, môže si kúpiť dva šesťstometrové," hovorí Ferencné.
Pred jedným z domov v strede dediny stojí starší ujo. Po slovensky neviel. "So Slovákmi, čo sa sem sťahujú, nie je žiadny problém. Oproti mne býva jedna žena, vedľa susedia, ktorých rodičia pochádzajú z Nových Zámkov," hovorí. V kurze je momentálne Hegyeshalom, kupujú tu Slováci pracujúci v Bratislave, alebo v Rakúsku. Vlak tu chodí do Viedne každú hodinu denne.
Maďari hovoria, že všetci Slováci, čo už v pohraničí bývajú, sú zo strednej vrstvy.


_

Stránku sponzoruje reklama

Realitná kancelária - Rajka, Hegyeshalom, Bezenye

Ponuka domov, bytov, pozemkov v Rajke a okolíPonuka domov, bytov, pozemkov v Rajke a okolí: 

Volajte teraz!

+421/903 360 646 
+36 30 35 999 31 

Slovenský TV magazín Domovina

Navigácia Nachádzate sa tu: www.rajka.eu Susedia info Časť strednej vrstvy si stále kupuje domy a pozemky v Maďarsku