Platby voda, plyn, elektrikaSlováci, ktorí chodia spávať do svojho domu za hranicami, ale inak fungujú na Slovensku, budú žiť jednoduchšie. Značná časť z nich má banky na Slovensku a doteraz mala často problémy s pravidelnými cezhraničnými platbami za vodu, plyn či internet. Uľahčiť to má nová služba cezhraničného inkasa, ktorú banky zavádzajú na podnet Európskej komisie.

Úspech cezhraničného inkasa bude teda závisieť hlavne od jeho ceny. Banky, ktoré oslovila Pravda, tvrdia, že poplatky pri opakovaných platbách sa budú pohybovať od dvanásť do pätnásť centov. Novú službu ľudia v cudzine vítajú. Takým je aj Július Mastilák, ktorý pracuje v Bratislave, ale každý večer odchádza do svojho domu v rakúskom Hainburgu. "Cezhraničné inkaso je určitý posun. Celkovo však zďaleka nemám pocit, že by slovenské banky by pri svojich službách dostatočne mysleli aj na ľudí žijúcich v zahraničí," hovorí rodený Prešovčan. Ľudia pracujúci v hlavnom meste okrem Rakúska vo veľkom nakúpili domy aj v Maďarsku. "Pre záujemcov o život v Maďarsku je najlepšie otvoriť si jeden účet aj v miestnej banke a z neho platiť všetky mesačné platby," povedal Roman Dzamko, ktorý býva v Maďarsku.

Banky zase začínajú cezhraničných Slovákov lákať na novú službu platnú od novembra. "V rámci EÚ budú môcť ľudia využiť službu cezhraničného inkasa," povedala Zuzana Francúzová, hovorkyňa ČSOB banky. Využitie služby je jednoduché. "Ak teraz občan platí poplatok rakúskemu operátorovi a bude chcieť platiť pomocou inkasa, bude mu musieť túto skutočnosť oznámiť. On následne kontaktuje banku na Slovensku so žiadosťou o peniaze," vysvetlil Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie. Nebude sa teda dať prísť priamo do slovenskej banky a tam si dohodnúť inkasné platby.

"Pred zavedením inkasa sa dalo platiť za služby v zahraničí prostredníctvom príkazov na úhradu," povedala Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Tie však boli v porovnaní s inkasnými platbami výrazne vyššie. "Za jednu platbu sa platili tri, štyri eurá," dodal Dzamko. Za najvýhodnejšie preto považoval prevod peňazí zo slovenského na maďarský účet. Niektorí jeho susedia využívali možnosť platby kreditnou kartou na maďarských poštách. "Zaplatiť sa takto dajú naraz všetky šeky a navyše takúto platbu slovenské banky hodnotia ako výber z bankomatu. Ten majú, samozrejme, ľudia zadarmo," doplnil Dzamko.

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top