Maďarská akadémia vied spolu s primátormi a starostami začala skúmať vplyvy sťahovania občanov SR do prihraničných oblastí západného Maďarska. Podľa maďarského servera nyugathír.hu sa do Mosonmagyaróváru, Rajky a Dunakiliti nasťahovalo v ostatných rokoch množstvo rodín z Bratislavy a jeho okolia.

Ako uvádzajú odborníci MTA, tento proces sa začal už pred desiatimi rokmi a v budúcnosti možno očakávať nárast počtu prisťahovalcov. Už teraz je preto dôležité zamyslieť sa nad tým, ako budú maďarské mestá a obce zabezpečovať vzdelávanie slovenských detí, alebo akým spôsobom bude možné riešiť problémy týkajúce sa daní.
Zástupcovia MTA rokovali v utorok s maďarskými a slovenskými starostami a primátormi prihraničných miest a obcí, s ktorými spustili spoločný ročný program, v rámci ktorého budú zúčastnené samosprávy spoločne skúmať výhody a nevýhody tohto javu.

Do Mosonmagyaróváru sa podľa nyugathír.hu doposiaľ prisťahovalo takmer 50 rodín zo Slovenska, mesto teraz stojí pred množstvom nových výziev.

Server ingatlanmagazin.com cituje starostu maďarskej Rajky Lajosa Bazsóa, ktorý si položil otázku, čo sa stane, keď počet prisťahovalcov bude vyšší než domácich. Slovenskí občania podľa jeho slov dane neplatia v Maďarsku, ale verejné služby využívajú. "Ich základným právom by malo byť aj využívanie zdravotníctva a vzdelávania. Zatiaľ to ešte nepožadujú, ale ak proces prisťahovania bude pokračovať, potom to skôr či neskôr spôsobí problémy," povedal.

Vlnu prisťahovania do Maďarska spustil rast cien nehnuteľností v Bratislave po začatí hospodárskeho rozmachu slovenského hlavného mesta. Podľa Bazsóa v Rajke žije niekoľko stoviek zahlásených slovenských občanov a niekoľko stoviek nezahlásených. V obci je pomer slovenských občanov už 20-percentný, aj keď polovica z nich má materinský jazyk maďarský.

Starosta obce Dunakiliti Sándor Szokoli tvrdí, že prisťahovalecký proces sa nezastaví. V obci s 1900 obyvateľmi býva oficiálne 123 cudzincov, z nich 87 je Slovákov. V skutočnosti je ich viac, kúpili dovedna 54 nehnuteľností, dodal.

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top