Telefonáty, sms správy a dáta sú oddnes v zahraničí lacnejšieOperátori každoročne povinne znižujú ceny roamingu v Európskej únii. Od 1. júla 2014 začína platiť ďalšia vlna regulácie, ktorá určuje maximálne cenové stropy:

odchádzajúce hovory: 0,228 €/min. (tarifikácia 30+1)
prichádzajúce hovory: 0,06 €/min. (sekundová tarifikácia)
odoslaná SMS: 0,072 €
prenesené dáta: 0,24 €/MB (účtovanie po 1 KB)

"Z tohto poklesu budú v najbližších mesiacoch zrejme najviac profitovať dovolenkári, ale z dlhodobého hľadiska je to dobrá správa aj pre ľudí, ktorí cestujú za prácou mimo Slovenska, alebo bývajúci v pohraničí," konštatoval štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Maximálne ceny roamingových hovorov v zahraničí klesnú od júla o päť centov za minútu, každá SMS správa zlacní o dva centy. Tiež cena za jeden prenesený megabajt v rámci roamingu v Európskej únii (EÚ) poklesne o 25 centov.

Júlové zlacnenie je podľa ministerstva ďalším krokom v postupnom znižovaní roamingových cien v dôsledku európskych nariadení. Prvé cenové maloobchodné stropy začali platiť v auguste 2007.

"Ak porovnáme ceny spred siedmich rokov s cenami platnými od júla tohto roku, zistíme, že ľudia na dovolenke či pracovnej ceste zaplatia za prijaté hlasové volania v EÚ o 79 % menej a 61 % ušetria pri uskutočnených hovoroch," dodal Stromček.

Maximálne maloobchodné cenové stropy pre SMS správy začali prvý raz platiť v roku 2009 a pre prenesené dáta v roku 2012. V porovnaní s rokom 2009 preto zaplatia v zahraničí nielen Slováci za každú SMS o 45 % menej a za každý 1 MB prenesených dát ušetria od tohtoročného júla v porovnaní s rokom 2012 približne 71 %.

 

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top