Už žiadne kolónyBratislava? Za rohom + žiadne kolóny áut

Rajka je prvá dedina v Maďarsku za hranicami. Žije v nej tritisíctristo ľudí, vyše 1500 prisťahovaných Slovákov. V robote autom za pätnásť minút. Žiadne zápchy. A Maďari? Perfektní. Išli sme sa pozrieť do krčmy, prisadol si miestny Zoltán. Vie po nemecky, tak sme začali debatovať. Pýtal sa – čo robíte zajtra? Hovorím: Idem kosiť. On hneď – ja mám tri kosačky, prídem pokosiť. A to sme sa prvýkrát v živote videli. Najbližší susedia sa hneď ohlásili – keď treba pomôcť, príďte, vyriešime.

Neuveriteľne bezprostrední ľudia,“ spomína na prvý kontakt s maďarskými dedinčanmi. Záujemcov o domy za hranicami je čoraz viac, hoci veľa kupujúcich nevie po maďarsky. „Teraz je o domy najväčší záujem, aký pamätám. Slováci ich kupovali aj v minulosti, ale pred dvoma rokmi začal záujem rásť. Ceny sú omnoho nižšie než v Bratislave. Ak má rodina auto, doprava je bezproblémová. Autobus 801 zavádza od 30.6. 2014 hodinový prepravný takt. Okrem Rajky je žiadaný aj Hegyeshalom (Nadveznosť linky 801 na vlaky), kde je priame napojenie na diaľnicu do Bratislavy. Do Dunaszigetu a Dunakiliti chcú ísť ľudia, ktorým sa páči príroda. Okolo je chránená krajinná oblasť, cykloturistika, točí sa tam Dunaj.

Sťahujú sa Petržalčania
Štatisticky sa najviac ľudí sťahuje práve z Bratislavskej Petržalky, napojenie na Petržalku je naozaj za pár minút a vybavenie vecí čo boli roky zabehnuté je preto jednoduchšie.
V Petržalke sa dajú pomerne rýchlo predať panelákové byty.
Ako nám povedal Martin "som rád že som v januári predal byt na Lachovej, teraz mám vysnívaný dom, bral som dom v starej dedine, mám rád priestor".

Aké sú ceny?
Stále príjemné! Samozrejme Rajka je najdrahšia, ale najdostupňejšia. Cena domov: 

Rodinný dom v Rajke - 3 bytové jednotky (130000 €)
Rodinný dom v Rajke pri žel. stanici na 956m2 pozemku (84000 €)
Hegyeshalom dvojizbový byt 60m2 + garáž (39900 €)

Výhody:
dobrá dostupnosť do Bratislavy autom aj MHD 801 (pripoje na vlak do Hegyeshalomu)
slovenský mobilný signál
nízke ceny nehnuteľností
klesajúci forint

Nevýhody:
v okolí nie sú žiadne nákupné centrá
supermarkety rovnako vzdialené do Bratislavy či Mosonmagyaróváru
nie sú tu škola ani škôlka, kde by sa vyučovalo plnohodnotne v slovenčine

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top