SPLAV - MOŠONSKÝ DUNAJMošoňský Dunaj je vedľajšie rameno starého Dunaja tečúce cez Maďarsko. Od hlavného toku odbočuje pri Čuňove a do Dunaja sa vlieva pri obci Vének. Je to rýchlejšie tečúca (5-6km/h) meandrujúca rieka s dĺžkou cca. 130km. Horná časť rieky medzi obcami Rajka a Halászi je najužšia, najrýchlejšia a s najviac zákrutami ponúka nezabudnuteľné zážitky pre vodných turistov.

Popis splavu:
2 denná túra:
1.deň Rajka - Halászi (5 až 6 hodín)
2.deň Halászi - Kimle (5 až 6 hodín)

 

1.deň

Začína sa 25km južne od Bratislavy v kempingu Aranykárász (www.aranykarász.hu). Kemping sa nachádza pri ceste ktorá spája maďarské obce Rajka a Dunakiliti. Autá odvezieme do Halászi na miesto prenocovania, odtialto soférov prepravíkme naspäť na štart (trvanie 20-20min). Po krátkej inštruktáži, určíme posádky a po rozdávaní pádiel a plávacích viest nastúpime na vodu. Čakajú na nás 26km na jednom úzkom a meandrujúcom úseku Mosonského Dunaja. Príležitosť na oddych budeme mať približne v polovici cesty. Po zničení zásob proviantu a načerpaní nových síl pokračujeme ďalej. Našu cestu sprevádzajú spadnuté stromi a tŕstie, ktoré poskytujú ochranu pre všadeprítomné divé kačice. Miestami sa nad nami spájajúce koruny stromov chránia nás pred slnečnými lúčami. Do Halászi sa dostaneme okolo 15:00. Po vylodení sa pri kempingu, po odovzdaní výstroja postavíme stany a nasleduje voľný program. (Možnosť stráviť noc v penzióne REGIA s dobrou kuchyňou, ktorá sa nachádza hneď na brehu Mošonského Dunaja, www.regiapanzio.hu)

SPLAV - MOŠONSKÝ DUNAJMožnosti na okolí:

obchod s potravinami, restaurácia, bufet, sprchy a WC,
obhliadka dediny, miestna pláž, výlet na motorovom člne,
futbalový zápas na futbalovom ihrisku.

2.deň

Na druhý deň ráno sa hneď po raňajkách zbalíme stany. Tábornícku výstroj a osobné veci nakladáme do sprievodného auta. Plavbu začíname o 10:00 hod. Našim dnešním cielom bude kemping v obci Kimle. Našu prvú prestávku spravíme na hrádzi v meste Mosonmagyaróvár, člny tu je potrebné prezdvihnúť, pred tým ale na obed zavítame do restaurácie Halászkert (www.halaszkertvendeglo.hu) . Po dostatočnej prestávke pokračujeme v našej ceste. Rieka sa trošku rozšíri, a tak sa poskytne krásny výhľad na okolitú prírodu, na tu žijúce rastliny a zvieratá a na zaujímavé prírodné úkazy. S užšími úsekmi aj na tejto trase môžeme počítať! Našu poslednú prestávku spravíme hodinu pred cielom pri obci Magyarkimle. Pre občerstvenie môžeme zavítať do dediny, kde sa nachádza malá krčmička. Táto krátka prechádzka nám určite dobre padne! Naš ciel, kemping v obci Kimle dosiahneme približne o 16:30. Po odovzdaní výstroja sa môžeme občerstviť v miestnom bufete. Medzitím prepravíme šoférov k svojim autám do Halászi (trvanie cesty 20-20 min.)

Pre príjemné strávenie splavu potrebujete:

- Náhradnú športovú obuv a oblečenie,
- Plavky, uterák a pršiplášť,
- Ochranné prostriedky proti slnečnému žiareniu:
krémy, slnečné okuliare, šiltovka alebo klobúk,
- Postačujúce množstvo tekutiny na cestu,
- Občerstvenie: desiata alebo ľahký obed na cestu,
- Cestovné doklady, forinty alebo eurá,
- Tábornícky výstroj: karimatku, spací vak, stan...

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top