Čo znamená pojem rezident v zahraničí?
Rezident je daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
Je to fyzická osoba, ktorá má na území daného štátu trvalý pobyt, stredisko záujmov napr. rodinu a zdržuje sa tam minimálne 183 dní v roku. Rezidentom nie sú ľudia, ktorí chodia za prácou do zahraničia, ale rodinu a trvalý pobyt majú v domovskej krajine. V tomto prípade splňujú iba jednu podmienku rezidentúry, zdržiavajú sa v cudzine viac ako pol roka.
Čo presne znamená, že som rezident v cudzej krajine?
Ak je niekto rezidentom inej krajiny, znamená to, že tam zdaňuje svoje celosvetové príjmy (príjmy z domovskej krajiny + príjmy zo zahraničia).
Môžem si zvoliť, či chcem byť rezidentom v cudzej krajine?
Áno, daňovú rezidentúru si môžem zvoliť, ak splňujem podmienky oboch štátov (domovskej krajiny i cudzieho štátu). Daňový úrad však väčšinou trvá na tom, že rezidentom je iba ten, kto má v danom štáte trvalý pobyt.
Aké výhody vyplývajú z rezidentúry?
Výhodou daňovej rezidentúry sú odpočty na dani, daňové úľavy a výška dane. Napríklad rezident na Slovensku daní 19 % daň, v ČR je to 15 %, v Rakúsku podľa výšky príjmu od 0 do 55 %.
Aké nevýhody vyplývajú z rezidentúry?
Výška dane a daňových úľav sú v niektorých krajinách vyššie.
Ako dokladujem pre daňovú úrad v cudzej krajine, že som rezidentom?
V každej krajine dokladujem rezidentúru podaním daňového priznania. To sa v každej krajine počíta na základe odlišných dokumentov,
Čítajte ďalej:
"Podnikajme v Maďarsku" zakladáme s.r.o. - k.f.t.