V Maďarsku bude možné míňať viac dát bez príplatkov: Nové objemy u operátorov

Od 1. januára 2021 zmenia mobilní operátori objemy dát pre surfovanie v zahraničí. Keďže sa pre nich zníži regulovaná cena, v krajinách Európskej únie bude možné minúť viac dát bez príplatkov.

Čo sa mení
Operátori sa pri výpočte dát držia maximálnych limitov, ktorý stanovila EÚ. Základná cena za 1 GB dát bez DPH sa od 1. januára 2021 zníži z 3,5 eura na 3 eurá. Cena s daňou sa upraví zo 4,2 eura na 3,6 eura.

Táto suma je dôležitá z dvoch dôvodov:

na základe tejto hodnoty vypočítavajú operátori limity mobilných dát pre využitie v EÚ
ide aj o sumu, ktorú zaplatíte za 1 GB dát ako príplatok pri prekročení stanovených maxím alebo pri dlhodobom využívaní paušálu v zahraničí
Pre porovnanie, regulovaná suma postupne klesá. Ešte v roku 2017 išlo o 9,24 eura (7,7 eura bez DPH) za jeden gigabajt.

Ide stále o maximálne regulované ceny a operátori si takto vysoké ceny nemusia navzájom platiť. Najmä veľkí telekomunikační operátori si môžu vyjednať veľmi výhodné podmienky a zákazníkom predávať dáta aj za nižšie ceny. Reálne sa to ale nedeje - operátori lepšie ceny klientom neponúkajú a držia sa maximálnych stropov, po ktorých nasledujú maximálne možné príplatky.

Orange: Presne podľa regulácie
Najväčší mobilný operátor, Orange, uvádza, že od 1. januára bude pre klientov ponúkať objem dát presne podľa regulácie.

Minimálny využiteľný objem dát pre váš program od 1. januára si zistíte nasledovne: Výšku mesačného poplatku vydeľte hodnotou 3,6. Následne ju vynásobte dvojkou. Vyjde vám presný počet gigabajtov, ktoré míňate akoby doma.

Mobilný operátor 4ka pridal do paušálov Sloboda+ viac dát v Európskej únii. V praxi to znamená, že klient získa v zahraničí o 0,4 GB dát navyše.

Zmena sa dotkne trojice programov Sloboda+ a balíčka Denné nekonečno: Sloboda 100+ doteraz spolu ponúkal v EÚ 3,38 GB, od dnešného dňa 3,78 GB, Sloboda 300+ doteraz mal tiež v EÚ 3,38 GB, po novom 3,78 GB, Sloboda ∞+ rovnako obsahoval v EÚ 3,38 GB a po zmene 3,78 GB dát, Denné nekonečno objem v EÚ sa navýšil z 0,48 GB na 0,56 GB dát.
Existujúci klient získa navýšený objem po obnove paušálu. 4ka predáva aj 1 GB mesačný balík dát, ktorý sa dá od minulého roka míňať v zahraničí celý bez príplatkov.

Telekom: Väčšie balíčky v EÚ
Telekom aj v minulých rokoch zvýhodňoval dáta pri niektorých paušáloch a ponúka štedrejšie objemy ako stanovuje regulácia.

Aj O2 od 1. januára upraví maximálny objem dát, ktorý bude možné minúť v krajinách Európskej únie. Operátor prezradil nové hodnoty pre Smart paušály, O2 Dáta a staršie Paušály.

Čítajte ďalej:

Plánovanie cezhraničného dedenia

Prísne pravidlá pri používaní pyrotechniky a silvestrovských ohňostrojov v roku 2020

Podmienky pre chov a držanie psov

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top