Roaming, alebo maďarská sim-karta?

Keďže sa do Maďarska sťahujeme možno natrvalo, mali by sme zvážiť, či si do telefónu nekúpime miestnu maďarskú SIM kartu.

Základné pravidlo znie, že pokiaľ trávite viac času v Maďarsku ako na Slovensku, alebo ak používate svoj mobilný telefón častejšie v roamingu ako na Slovensku, môžete na cestách v EÚ platiť za svoje volania, správy a dátové služby štandardné domáce ceny. To sa považuje za primerané využívanie roamingových služieb.

Operátor si situáciu môže preveriť tak, že skontroluje váš roamingový čas a spotrebu za posledné štyri mesiace. Ak ste počas uvedeného obdobia strávili viac času v inej krajine EÚ než kde platíte číslo a zároveň ste využívali mobilné služby častejšie v Maďarsku než vo svojej domovskej krajine kde máte paušál/predplatenku, mobilný operátor sa s vami môže spojiť a informovať vás, že ak sa budete naďalej zdržiavať v zahraničí, môžu sa na vás vzťahovať poplatky.

Ak do dvoch týždňov od prijatia upozornenia začnete telefón používať častejšie na Slovensku, alebo v slovenskej sieti, poplatky sa vám účtovať nebudú. V opačnom prípade vám môže operátor začať účtovať za roaming odo dňa upozornenia tieto plus-poplatky:

0,032 EUR za minútu hlasových volaní (+ DPH),
0,01 EUR za SMS (+ DPH),
3,50 EUR za 1 GB dát (+ DPH)

Ak pracujete ako pendler, môžete si vybrať mobilného operátora v hociktorej z týchto dvoch krajín a využívať roaming so SIM kartou z krajiny, v ktorej žijete, alebo z krajiny, v ktorej pracujete. Uplatňuje sa politika primeraného využívania: ak sa aspoň raz za deň pripojíte na sieť vášho domáceho operátora, tento deň sa bude počítať ako deň prítomnosti v krajine, kde máte zmluvu (aj ak by ste v ten deň opakovane cestovali do zahraničia). Vtedy upozornenie nemusíte dostať vôbec.

Riešením môže byť miestna SIM karta, tá bude pravdepodobne lepšou voľbou než roaming od slovenského operátora. Ideálne je preskúmať trh na internete, ešte pred kúpou. Prípadne si overiť aj pokrytie v lokalitách, kde budete službu využívať, opýtať sa susedov a známych ktorý majú niektorého z mobilných poskytovateľov.

Kedy odporúčame maďarskú SIM:

  • Ak Vás už SK operátor upozornil na poplatky
  • Ak máte dual-sim telefón
  • Ak si objednávate produkty s e-shopov a využívate maďarských kuriérov
  • Ak máte účet v maďarskej banke a platby sa overujú sms na maďarskú sim-kartu
  • Niekedy sa overujú rôzne aplikácie, objednávky kde požadujú iba čísla +36

Ideálne sú predplatné karty (predplatenky), v Maďarsku máme Telenor, Vodafone, Telekom a Digi Mobil (Posledný má slabšie pokrytie z našich oblastí vhodné iba pre Mosonmagyaróvár a Hegyeshalom, alebo treba pozrieť pokrytie)

TELENOR

VODAFONE

TELEKOM

DIGI MOBIL

Ak chcete zakúpiť novú sim-kartu, treba ísť priamo a registrovať sa na mieste predaja, ku kúpe je nutné predložiť Lakcímkartu, občiansky preukaz, alebo cestovný pas. Anonymné predplatné karty v Maďarsku oficiálne nekúpite.

Dobiť kredit sá dá aj na pošte.

 

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top