Sú v Maďarsku povinné zimné pneumatiky?

Legislatívne predpisy a zákony ohľadom používania pneumatík počas zimného obdobia sa v jednotlivých krajinách Európy výrazne odlišujú. Sme v trojhraničí tak sme sa pozreli na okolie.

Maďarsko
V Maďarsku nemajú vodiči povinnosť používať zimné pneumatiky. Povinnou výbavou v zimných mesiacoch sú ale snehové reťaze, ak je to predpísané značkou a v prípade kalamitného stavu ktorú vyhlási polícia.

Slovensko
Pre osobné autá je na Slovensku používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. Nákladné autá nad 3,5 tony musia mať v tomto termíne obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, autobusy musia mať prezuté všetky nápravy. Minimálna výška dezénu zimnej pneumatiky musí byť minimálne 3 milimetre, odborníci odporúčajú 4 milimetre. Polícia má právo vodiča nie len pokutovať, ale mu dokonca zakázať pokračovanie v jazde. Náklady spojené s následným odtiahnutím vozidla hradí vodič.

Rakúsko
Vodiči v Rakúsku sú zo zákona povinní v období od 1. novembra do 15. apríla prispôsobiť stav svojho vozidla zimným podmienkam . Počas tohto obdobia bude vodičom, ktorých polícia pristihne pri jazde s letnými pneumatikami na zasneženej vozovke, udelená pokuta vo výške až 5000 €! Pokuta v rovnakej výške hrozí aj v prípade, keď hĺbka dezénu na pneumatikách nedosahuje minimálnu výšku 4mm. Takéto pneumatiky považuje za letné.

Na niektorých horských prechodoch je povinnosť používania snehových reťazí. Jazda s nimi je obmedzená na rýchlosť 40 km/h. Ak vodič s letnými pneu spôsobí v Rakúsku v zimnom období dopravnú nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

 

 

 

Stránku sponzoruje reklama

Reklama

Reklama

Back to top